Stocznia Jest Kobietą – edycja pierwsza
„Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” był edukacyjnym projektem herstorycznym realizowanym przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej oraz osobami z grupy społecznej skupionej wokół projektu „Metropolitanka”. W jego ramach Pomorska młodzież zbierała historie mówione kobiet związanych poprzez pracę, działalność społeczną, polityczną, artystyczną i powiązania rodzinne z dawną Stocznią Gdańską oraz pracującymi tam osobami. Opowieści stały się podstawą bezpłatnego audioprzewodnika, dzięki którym można samodzielnie zwiedzić tereny dawnej Stoczni.
Stocznia jest kobietą. Audioprzewodnik
“Stocznia jest kobietą. Audioprzewodnik” udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Treść licencji dostępna jest pod adresem:http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.
Herstoria (z ang. „her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do „history” – „jego historia”) to opowieść o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach.
Zebrane wywiady pozwoliły przedstawić opowieść o udziale kobiet w narodzinach ruchu społeczno-politycznego „Solidarność”, ale także historię codziennego życia w dawnej Stoczni Gdańskiej głosami bohaterek. Celem zebierania herstorii i historii mówionych jest dotarcie do świadkiń i świadków historii i ocalenie od zapomnienia historii osób i miejsca niezwykłego na mapie i w dziejach Polski.
Projekt “Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” zrealizowany został przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.
Stocznia Jest Kobietą – edycja druga
W ramach drugiej edycji projektu kontynuowałyśmy zbieranie historii mówionej na podstawie której stworzyłyśmy dwa słuchowiska dotyczących pracy i życia w tym zakładzie oraz jego związków z miastem Gdańsk: „Wodowanie statków w Stoczni Gdańskiej” oraz „Zawody kobiet – część pierwsza”. Udało się je stworzyć wykorzystując kolejne 10 wywiadów przeprowadzonych z byłymi pracownicami Stoczni Gdańskiej. Tematem pierwszego słuchowiska jest wodowanie statków. O wydarzeniu opowiadają zarówno konstruktorzy i nadzorcy produkcji, jak i robotnicy oraz robotnice pracujący na poszczególnych wydziałach. Drugie słuchowisko rozpoczyna cykl nagrań „Zawody kobiet w Stoczni”. W pierwszej części zaprezentowane są przedstawicielki kilku zawodów: strażaczki, suwnicowe, sprzątaczki oraz pracownice służby zdrowia (lekarki, pielęgniarki, salowe).
Słuchowisko „Wodowanie”
Stocznia jest kobietą. Słuchowisko “Wodowanie statków w Stoczni Gdańskiej” by Stowarzyszenie Arteria is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska License.
Słuchowisko „Zawody kobiet”
Stocznia jest kobietą. Słuchowisko “Zawody kobiet – część pierwsza” by Stowarzyszenie Arteria is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska License.
Celem zbierania opowieści mówionych było dotarcie do świadkiń i świadków historii, a tym samym ocalenie od zapomnienia historii osób oraz miejsca niezwykłego na mapie i w dziejach Polski. Poza nagraniem rozmów wykonaliśmy wiele skanów fotografii i dokumentów związanych z pracą w stoczni, które trafiły do cyfrowego archiwum. Dodatkowym aspektem projektu była aktywizacja osób starszych – udało nam się zebrać opowieści kilkunastu osób, które były związane ze tym zakładem w różnym okresie jego działalności. Osoby te pracowały na różnych stanowiskach, co daje możliwość zaprezenowania różnych wspomnień o codzienności Stoczni Gdańskiej. Premiera dwóch słuchowisk odbyła się 10 grudnia 2014 roku.
Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.
Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów – edycja trzecia
“Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” jest trzecią edycją akcji Stowarzyszenia Arteria realizowanego w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Ma ona na celu przywrócenie pamięci o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej – zakładzie pracy stereotypowo kojarzonym z męskimi zawodami. Projekt realizowany był od września 2014 do marca 2016 roku w partnerstwie z instytucjami z Polski, Islandii i Norwegii: wspomnianym IKM-em, Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii oraz Oslo and Akershus University College w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Inspiracją dla autorek był projekt grupy społecznej “Metropolitanka” pod tym samym tytułem.
Aplikacja mobilna jest jednym z działań, które zostały wykonane przy współudziale seniorek i seniorów, pracujących niegdyś w Stoczni Gdańskiej. Umożliwia ona zwiedzanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej ze smartfonem lub tabletem. Zwiedzanie zostało zorganizowane, podobnie jak w innych projektach z serii „Stocznia jest kobietą”, śladem pracy kobiet w zakładzie. Jego ważną cechą jest to, że zachowuje ono perspektywę równościową, a także to, że ukazuje przede wszystkim codzienność Stoczni Gdańskiej.
Głównym celem trzeciej edycji projektu była cyfrowa aktywizacja gdańskich seniorek i seniorów, którzy wzięli udział w ponad 200 godzinach warsztatów na różnych poziomach zaawansowania z zakresu obsługi komputerów, tabletów oraz różnych aplikacji mobilnych. Celem tych działań edukacyjnych było podniesienie kompetencji cyfrowych osób mniej biegłych w posługiwaniu się nowymi technologiami, jak i włączenie ich do działań projektowych.
Przez półtora roku seniorki i seniorzy mieli możliwość zaangażowania się i wykorzystania zdobytej wiedzy. Dwie osoby ukończyły kurs i dołączyły do grona przewodników i przewodniczek po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Podczas spacerów zorganizowanych we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka latem 2015 roku opowiadały o swoich doświadczeniach z lat przepracowanych w zakładzie. Dawne pracownice i kobiety związane ze Stocznią podzieliły się swoimi wspomnieniami w 40 relacjach mówionych, na podstawie których powstały cztery słuchowiska. Są one kontynuacją wcześniejszych audycji dotyczących zawodów, które wykonywały stoczniowczynie. Tym razem główny akcent został położony na zagadnieniach współpracy i wzajemnej pomocy kobiet, warunków socjalnych, przebiegu kariery zawodowej i radzenia sobie w trudnych chwilach w Stoczni. Zdigitalizowane fotografie i dokumenty związane z tymi wspomnieniami znajdują się w aplikacji, publikacji “Stocznia Kobiet” oraz w archiwum cyfrowym.
Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)
Projekt „Stocznia jest kobietą. Projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.