“Stocznia jest kobietą” jest projektem mającym na celu przywrócenie pamięci o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej – zakładzie pracy stereotypowo kojarzonym z męskimi zawodami.
To łącznie trzy edycje projektu Stowarzyszenia Arteria, w których poszczególne działania były skierowane do różnych odbiorczyń i odbiorców: pracownic i pracowników stoczni oraz animatorów i aniatorek kultury, seniorów i seniorek gdańskich oraz osób zainteresowanych stocznią: mieszkańców Trójmiasta oraz turystów i turystek.
W ramach projektów powstało łącznie 6 słuchowisk oraz audioprzewodnik opartych na wywiadach zebranych i opracowanych przez przeszkolone do tego osoby. Wywiady przeprowadzane były z byłymi pracowniczkami i pracownikami oraz stoczni m.in. strażaczkami, suwnicowymi, sprzątaczkami oraz pracownicami służby zdrowia (lekarki, pielęgniarki, salowe), nadzorczyniami produkcji, konstruktorami oraz robotnikami i robotnicami poszczególnych wydziałów.
Głównymi odbiorcami i odbiorczyniami trzeciej edycji były seniorki i seniorzy, z którymi przeprowadzałyśmy ponad 200 godzin warsztatów zakresu obsługi komputerów, tabletów oraz różnych aplikacji mobilnych, a celem: ich aktywizacja. Część z nich zaangażowała się w projekt: dwie osoby dołączyły do grona przewodników i przewodniczek po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej.
Pry współudziale seniorów i seniorek stworzona została aplikacja Stocznia Jest Kobietą. Umożliwia ona zwiedzanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej ze smartfonem lub tabletem. Zwiedzanie zostało zorganizowane, podobnie jak w innych projektach z serii „Stocznia jest kobietą”, śladem pracy kobiet w zakładzie. Jego ważną cechą jest to, że zachowuje ono perspektywę równościową, a także to, że ukazuje przede wszystkim codzienność Stoczni Gdańskiej. Aplikacja jest źródłem wielu materiałów: zdigitalizowanych fotografii, dokumentów oraz materiałów audio.
O pozostałych odsłonach projektu można przeczytać na stronie poświęconej poprzednim edycjom.
Projekt „Stocznia jest kobietą. Projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.