W Stoczni Gdańskiej pracowało do kilkunastu tysięcy osób, z których nawet 30  proc. stanowiły kobiety. Archiwum ma przybliżyć historię kobiet z tego zakładu: pracownic, uczestniczek strajku w sierpniu 1980 roku, artystek.

Zapraszamy do współtworzenia cyfrowego archiwum społecznego dokumentującego historię kobiet w Stoczni. Prosimy o pomoc przy pozyskiwaniu i udostępnianiu materiałów archiwalnych.

Fotografia w nagłówku: Helena Dmochowska na suwnicy. Zdjęcie nie posiada ustalonych autorów / autorek. Jeżeli rozpoznali Państwo znajome zdjęcie, prosimy o kontakt.

Ostatnio dodane publikacje

Transkrypcja rozmowy z Teresą Drobińską

transkrypcja_Teresa_Drobińska_archiwum.pdf

Teresa Drobińska urodziła się 10 września 1944 roku. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i Technikum Przemysłu Spożywczego w Gdańsku. Przez 41 lat pracowała w Stoczni im. Komuny Paryskiej a następnie Stoczni Gdynia. Początkowo pracowała na stanowisku laborantki i technologa produkcji. Następnie przez dwa lata była mistrzem powłok malarskich - pierwszą kobietą w przemyśle okrętowym na tym stanowisku. Dzięki czemu została matką chrzestną masowca "Marshal Konev". W latach 80. pracowała na stanowisku specjalisty ds. rehabilitacji. Po likwidacji Wydziału Pracy Chronionej zajmowała stanowisko głównego specjalisty ds. ekonomicznych i kadrowej. W 2005 roku przeszła na emeryturę.
Trenowała w Klubie Sportowym Spójnia w Gdańsku i pełniła funkcję skarbnika w Związku Zawodowym Metalowców.
Jest sekretarzem Klubu Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego oraz radną dzielnicy Obłuże (Gdynia).

Album: Stocznia Gdańska - odbudowa i budowa statków

Stocznia Gdańska - odbudowa i budowa statków

Album: Stocznia Gdańska - odbudowa i budowa statków

Stocznia Gdańska - album

APG_1291_1478_001.jpg

Stocznia Gdańska - album

Logo projektu 'Stocznia jest kobietą'

„Stocznia jest kobietą” to projekt herstoryczny, którego celem jest uratowanie źródeł i relacji dotyczących pracy i politycznego aktywizmu kobiet w Stoczni Gdańskiej oraz upowszechnianie wiedzy na ten temat.