W Stoczni Gdańskiej pracowało do kilkunastu tysięcy osób, z których nawet 30  proc. stanowiły kobiety. Archiwum ma przybliżyć historię kobiet z tego zakładu: pracownic, uczestniczek strajku w sierpniu 1980 roku, artystek.

Zapraszamy do współtworzenia cyfrowego archiwum społecznego dokumentującego historię kobiet w Stoczni. Prosimy o pomoc przy pozyskiwaniu i udostępnianiu materiałów archiwalnych.

Fotografia w nagłówku: Helena Dmochowska na suwnicy. Zdjęcie nie posiada ustalonych autorów / autorek. Jeżeli rozpoznali Państwo znajome zdjęcie, prosimy o kontakt.

Ostatnio dodane publikacje

Film "Women at Work: Gdansk Shipyard" / "Kobiety w Pracy: Stocznia Gdanska"

Krótki film przedstawia pracownicę Stoczni Gdańskiej, panią Elę, podczas pracy na suwnicy. Produkcja powstała w 2004 roku podczas Międzynarodowego Pleneru Młodych Artystów: "Stocznia – spojrzenie z zewnątrz/ konfrontacje II”. Jej autorką jest mieszkającą wówczas w Stoczni Gdańskiej Ell Southern. Film towarzyszy pracy innej artystki Ewy Majewskiej, która przeprowadziła wywiad i sfotografowała pracownice Stoczni.

Transkrypcja rozmowy z Zygmuntem Tyską

transkrypcja_Zygmunt Tyska_archiwum.pdf

Zygmunt Tyska - absolwent Conradinum, w Stoczni pracował od 1952 do 1987 roku, najpierw jako planista, asystent starszego mistrza na pochylniach, a w 1954 roku sam został mistrzem, a po kilku miesiącach – technologiem w Dziale Głównego Technologa. W międzyczasie ukończył wieczorowe studia inżynierskie na Politechnice Gdańskiej. W 1958 roku został kierownikiem sekcji technologicznej na wydziale kadłubowym, gdzie szybko awansował na zastępcę kierownika działu. W 1963 roku przeszedł do dyrekcji i został głównym technologiem Stoczni, a następnie szefem technicznym Stoczni Gdańskiej. Po weryfikacji w stanie wojennym przeniesiony jako główny projektant do Biura Projektowo Konstrukcyjnego. W 1987 roku odszedł ze Stoczni, ale nadal związany był z przemysłem okrętowym - pracował m.in. w zespole armatora kolumbijskiego nadzorującego remont i przebudowę w Stoczni Gdańskiej 3 statków. Obecnie aktywnie działa w Stowarzyszeniu Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej.

Transkrypcja rozmowy z Urszulą Ściubeł

transkrypcja_Urszula_Ściubeł_archiwum.pdf

Urszula Ściubeł pracę w Stoczni Gdańskiej rozpoczęła w 1963 roku. Początkowo pracowała w Spółdzielni Pracy Usług Stoczniowych "Marlinka". Następnie przez 18 lat była izolatorką. W 1981 roku zdała egzamin na suwnicową, uzyskując uprawnienia na obsługę 20 tonowej suwnicy. Do roku 1988, kiedy przeszła na emeryturę, pracowała na stanowisku suwnicowej. Ukończyła szkołę zawodową o specjalności ślusarz narzędziowy.

Logo projektu 'Stocznia jest kobietą'

„Stocznia jest kobietą” to projekt herstoryczny, którego celem jest uratowanie źródeł i relacji dotyczących pracy i politycznego aktywizmu kobiet w Stoczni Gdańskiej oraz upowszechnianie wiedzy na ten temat.